A horvát külügyminiszter látogatása
Tonino Picula, Horvátország külügyminisztere jugoszláviai látogatása során - Belgrádban megbeszéléseket folytatott a szövetségi külügyminiszterrel, Goran Svilanovićtyal és a szövetségi államfővel, Vojislav KoÜtunicával - Szabadkára is ellátogatott. Városunkban a magas rangú vendég tárgyalt a vajdasági horvát közösségek képviselőivel, fogadta őt Ispánovics István polgármester, ezt követően pedig a városháza dísztermében a horvát egyesületek, szervezetek, intézmények, valamint az egyház képviselőivel folytatott beszélgetést.
Szabadkai sajtótájékoztatóján a horvát külügyminiszter, Tonino Picula eredményesnek minősítette látogatását, melyen - jugoszláv kollégájával együtt - három megállapodást írtak alá: a kulturális együttműködésről, a határkérdés rendezéséről és a határátlépés megkönnyítéséről. Horvátországnak, mondta, fontos a kapcsolatok normalizálása, a jószomszédi kapcsolatok kialakítása, a még nyílt kérdések mielőbbi rendezése. ,,Ez a horvát kormány hangosan és nyíltan kimondta: az idei évben mindent megtesz azért, hogy visszatérhessenek a menekültek és az elüldözöttek. Ez önmagunk, Horvátország miatt is fontos. Ám az, hogy eltökélt szándékunkban mennyire leszünk eredményesek, a körülményektől és a lehetőségektől is függ, hiszen elsősorban azoknak a nem szerb szerencsétlen embereknek a visszatéréséhez kell megteremtenünk a feltételeket, akik a háború elől Boszniába menekültek, s szeretnének visszajönni a szülőföldjükre" - mondta egyebek között a külügyminiszter.
Szabadkai tárgyalásai kapcsán azt nyilatkozta: a nemzeti sokszínűség a fejlődés mozgatórugója, és kapocs is, miként a két régió közelsége - az eszéki meg a szabadkai - is az együttműködést, a kapcsolatok újrafelvételét serkenti. A horvát szervezetekkel folytatott tárgyalásokon, mondta, ,,panaszkodtak ők is, elpanaszoltuk a problémáinkat mi is", de megítélése szerint Jugoszláviában kedvező változások történtek a kisebbségekhez való viszonyulásban. Az új szövetségi kisebbségügyi törvény először teszi lehetővé a horvátok számára, hogy anyanyelvükön tanulhassanak, tájékoztassanak és tájékozódhassanak, s a horvát nyelv hivatalos nyelv legyen ott, ahol a lakosság számaránya alapján ezt a törvény szavatolja.
Bela Tonković alpolgármester megerősítette: a március 7-én elfogadott kisebbségi törvény egyenlő esélyt ad a kisebbségeknek. A törvény ugyan nem sorolja fel a kisebbségeket, de a kritériumokat igen, s ebben a vajdasági horvátok esélyt látnak arra, hogy már ősztől horvát nyelvű bölcsődei, óvodai, általános iskolai és középiskolai tagozatok nyíljanak. Ennek egyetlen föltétele, hogy a szülők igényeljék az anyanyelvű oktatást. Ezért apellált a szülőkre: ne féljenek horvátként deklarálni magukat a kérdőív kitöltésekor. Az anyanyelvű oktatással kapcsolatban ugyanis ezekben a napokban folyik az igények fölmérése. (o. i.)
Városnézőben - Tonino Picula Horvátország szabadkai konzul asszonyának és Szabadka alpolgármesterének a társaságában